Déčko Česku COVID-19,Informace,Iniciativa I Velká Británie význam vitamínu D už zná

I Velká Británie význam vitamínu D už zná

I Velká Británie význam vitamínu D už zná post thumbnail image

Britský Guardian shrnul v lednu 2021 situaci ohledně přijetí vitamínu D v souvislosti s nemocí covid-19 ve Velké Británii. Odborníci zprvu vedli spory, jestli se v případě tohoto vitamínu jedná o efektivní přehlíženou léčbu, nebo ztrátu času. V březnu 2020 vládní vědečtí poradci dospěli k závěru, že není dost důkazů pro zahájení akce. Proti tomu se v dubnu ozvaly desítky vědců s požadavkem korigovat deficit vitamínu D coby „bezpečný a jednoduchý krok, který je přesvědčivě proveditelným, a přitom významným potenciálním nástrojem zmírnění covidu-19.

Přitom už v roce 1940 zavedla Churchillova vláda povinnou fortifikaci tukových pomazánek za účelem „zabezpečení určité úrovně výživy národa“. Toto opatření platilo do roku 2013, kdy ho vláda označila ze zbytné „pozlacování“, protože se obohacování pomazánek stalo průmyslovým standardem, takže nebylo třeba ho vymáhat.

Bývalý ministr pro brexit David Davis, který je vzděláním biochemik, považuje za chybu, že se nefortifikuje širší skupina potravin. V květnu žádal ministra zdravotnictví Matta Hancocka, aby zvážil bezplatné schéma suplementace za účelem odvrácení deficitů vitamínu D během zimy. Mezitím vznikaly studie potvrzující pozitivní vliv vitamínu D na výstupy léčby nemoci covid-19. Davis konstatoval, že „tato nemoc se projevuje vážně teprve nad 40 stupňů zeměpisné šířky, protože tam během zimy mizí ultrafialové záření“ nutné k vytváření vitamínu D v kůži.

Britské státní organizace řešící agendy veřejného zdraví ale odmítaly činit kroky z důvodu údajného nedostatku přesvědčivých důkazů. To Davise frustrovalo: „Jestliže máte něco, co potenciálně může zachránit desítky tisíc životů na světě, stovky tisíc, pokud ne miliony, a vy řeknete, že není dostatek důkazů, ačkoliv je indikován pozitivní směr, tak s tím něco děláte, ne?“

V říjnu se konzervativec Davis paradoxně spojil s labouristou Rupou Huqem, který je téhož názoru, aby společně zvýšili tlak na vládu. David ve svém článku pro Telegraph vzpomněl výborná čísla z Finska, které fortifikuje potraviny, a Nový Zéland, který suplementuje vitamín D všem obyvatelům sociálních zařízení a kde lidé pobývají déle na slunci. Ministr Hancock informoval, že se potýkal s rezistencí ministerstva zdravotnictví a sociální péče, ale že nejsou žádné stinné stránky suplementace vitamínu D.

Na konci listopadu vláda ohlásila, že poskytne na čtyři měsíce bezplatně vitamín D všem v pečovatelských domech. Hancock nařídil odborným organizacím vlády připravit doporučení ohledně využití vitamínu D pro léčbu a prevenci čínské chřipky. Uvedl, že „velké množství studií ukazuje, že vitamín D může mít pozitivní vliv na ochranu před covidem“.

Bez akce Davida a Huqa by podle řady obhájců vitamínu D vláda nečinila. Huq neskrýval smíšené pocity ohledně zklamání, že „se vláda loudala“. Zůstává frustrace ohledně neochoty podporovat vznik většího množství studií. Profesor Adrian Martineau z londýnské Univerzity královny Marie, který se zabývá respiračními infekcemi a imunitou, musel finanční krytí pro klinické zkoušky účinnosti vitamínu D získat prostřednictvím charity. V srpnovém vydání Lancetu uvedl: „Není co ztratit implementací [snah dosáhnout dostatečného příjmu vitamínu D], ale je potenciálně možné hodně získat.“

Davis věří, že vláda bude imunologickému zdraví věnovat zvýšenou pozornost. „Covid zabíjí, když máte slabý imunitní systém. To je důvod, proč vitamín D má mnohem obecnější efekt než řekněme vakcíny. Dlouhodobě v našem úsilí zvítězíme. Jen je mi líto těch, kdo museli zbytečně zemřít.“

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Related Post