
Výzkum
Kancelář pro potravinové doplňky Národního institutu zdraví USA založila v roce 2014 iniciativu Vitamín D za účelem sledování aktuálního výzkumu a poskytování informací spotřebitelům. V jejich shrnutí za rok 2020 připouštějí, že rostoucí počet výzkumných organizací konstatuje, že vitamín D může hrát roli v prevenci a léčbě diabetu 1. a 2. typu, glukózové intolerance, vysokého krevního tlaku, roztroušené sklerózy a dalších chorob. Uzavírají ale, že dostupné důkazy byly buď nedostatečné nebo příliš protichůdné, aby potvrdily účinnost vitamínu D v těchto případech, s výjimkou vícero pozitivních závěrů ohledně zdraví kostí.
Některé předběžné studie spojují nízké hladiny vitamínu D s nemocností později během života. Jedna metaanalýza shledala pokles mortality u starších lidí. Jiná metaanalýza pokrývající přes 350.000 lidí prokázala, že doplňování vitamínu D mezi nevybíranými jednotlivci v komunitním bydlení nesnižuje riziko, ať týkající se kostry (zlomeniny), tak jiných problémů (infarkt myokardu, ischemická choroba srdeční, mrtvice, mozková mrtvice, rakovina), o víc než 15 % a že další výzkumné pokusy založené na podobném postupu pravděpodobně nezmění tyto závěry. Metaanalýza z roku 2019 zjistila, že je malé zvýšení rizika mrtvice, když se vitamín D podává spolu s doplňky vápníku. Důkazy od roku 2013, které měly potvrdit, jak vitamín D ovlivňuje riziko rakoviny, jsou nedostatečné.
COVID-19
Bylo ukázáno, že nedostatek vitamínu D může potenciálně zvýšit riziko závažných respiračních infekcí. To zapříčinilo nový zájem o tento potenciál v roce 2020 během pandemie COVID-19. Systematická recenze a metaanalýza 27 publikací zjistila, že nedostatek vitamínu D není spojen s vyšší pravděpodobností nákazy COVID-19, ale objevil kladnou korelaci mezi nedostatkem vitamínu D a závažností choroby, včetně zvýšení počtu hospitalizací a mortality.
V červnu 2020 americký Národní institut zdraví nenašel dostatek důkazů, aby vydal doporučení, zda specificky doplňovat nebo nedoplňovat vitamín D za účelem prevence nebo léčby COVID-19. Ve stejném měsíci britský NICE neshledal dostatek důkazů, zda brát nebo nebrat doplňky vitamínu D specificky kvůli prevenci nebo léčbě COVID-19. Obě organizace připojily jako využitelné doporučení pokračovat v předchozích doposud připravených doporučeních ohledně doplňování vitamínu D z jiných důvodů, jako je zdraví kostí a svalů. Obě organizace poznamenaly, že vícero lidí vyžaduje suplementaci z důvodu nižší expozice slunci během pandemie a NHS poskytl denní dávky vitamínu D lidem s vysokým rizikem postižení nemocí COVID-19 zdarma. V přehodnocení v prosinci 2020 NICE nedoporučuje nabízet doplňky vitamínu D jen s cílem prevence nebo léčby COVID‑19 (s výjimkou klinických testů).
Hlavní komplikací nemoci COVID-19 je syndrom akutní dechové tísně (ARDS), který může být zhoršen nedostatkem vitamínu D, přidružená obtíž, která není specifická pro koronavirové infekce. V roce 2020 se prováděla řada studií v různých zemích s cílem vyhodnotit potenciál využití pro využití vitamínu D k prevenci a léčbě infekcí SARS-CoV-2.
Převzato z Wikipedie. V ní jsou odkazovány primární zdroje jednotlivých tvrzení a příslušné studie.
Obrázek: Freepik.com